Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień powyżej 300zł!
Nightskating co to jest?
   05/04/2019 00:00:00     Rolkarstwo    0 Comments
Nightskating co to jest?

Nightskating to najczęściej nocne przejazdy rolkarzy ulicami miast. Nightskating może przybierać formę oficjalnego wydarzenia, w przypadku którego przejazd zabezpieczany jest przez organizatora i często policję lub inne służby porządkowe. Przykładem może być najpopularniejszy i największy na świecie Nightskating Warszawa. Istnieją również nieoficjalne przejazdy bez zabezpieczenia i oficjalnego organizatora, taką inicjatywą jest np. Środowa Pyra na Rolkach w Poznaniu.

Pyra na rolkach

Środowa pyra na rolkach w Poznaniu

Celem Nightskatingów jest przede wszystkim dobra zabawa, umożliwienie rolkarzom bezpiecznej jazdy na rolkach, nie tylko na chodniku, ale również jezdni i promocja rolkarstwa. Nightskating zwraca również uwagę, jak liczną grupą są rolkarze, ze nie należy ich lekceważyć w kodeksie ruchu drogowego oraz w inwestycjach państwowych. W 2018 roku w celu wsparcia inwestycji Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza w Poznaniu został zorganizowany Nightskating pod nazwą Nie Dajmy się Wyrolować.

Nie dajmy się wyrolować

Nie dajmy się wyrolować Poznań

Nightskating gdzie?

Nightskatingi organizowane są przede wszystkim w dużych miastach m.in. Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Bydgoszczy, ale także mniejszych np. Grudziądzu, Piasecznie. Nightskating Warszawa startuje i kończy się niemalże zawsze na Krakowskim przedmieściu w miejscu przy pomniku Kopernika. Nieoficjalna Środowa Pyra na Rolkach w Poznaniu początek ma na Bałtyku (koło ronda Kaponiera), a koniec na placu Wolności.

Poznańska pyra zbiórka

Zbiórka poznańskiej pyry na rolkach.

Nightskating kiedy?

Nightskating to najczęściej cykliczne wydarzenie, największy w Warszawie odbywa się w sezonie co ok. 2 - 3 tygodnie. W Poznaniu natomiast Nighskating organizowany jest sporadycznie i nieregularnie, stąd co tygodniowe, nieoficjalne przejazdy Środowa Pyra na Rolkach.

peleton rolkarzy

Nightskating Warszawa peleton rolkarzy

Znane są już terminy przejazdów Nightskating Warszawa w 2019 roku:

13 kwietnia (sobota)

9 maja (czwartek)

1 czerwca (sobota)

13 czerwca (czwartek)

27 czerwca (czwartek)

20 lipca (sobota)

1 sierpnia (czwartek)

29 sierpnia (czwartek)

21 września (sobota)

Jakie rolki wybrać na Nightskating?

Przejazd Nightskating najczęściej prowadzi przez równą drogę asfaltową, dlatego do przejazdu nadają się niemal każde rolki. Warto natomiast pamiętać, aby były one wytrzymałe i niezawodne, a przed każdym Nightskatingiem sprawdzić czy wszystkie ich elementy są dobrze przykręcone lub przymocowane. Odpadnięcie jakiegokolwiek elementu np. kółka od uczestnika Nightskatngu lub jego przewrócenie się w ten skutek, może spowodować przewrócenie się uczestników jadących za nim i doprowadzić do efektu domina.

Niestety co przejazd zauważam uczestników, którym sprzęt uniemożliwił dokończenie przejazdu. Najczęściej są to użytkownicy tak zwanych „marketowych rolek”. Kilkukrotnie widziałem rolkarzy, którym oderwała się płoza od skorupy rolek. W porządnych, markowych rolkach, które są odpowiednio użytkowane i konserwowane taka sytuacja jest praktycznie niemożliwa.

Moim zdaniem najlepiej do Nightskatingu sprawdzą się rolki typu freeride, ponieważ dzięki nim łatwo wyminąć przeszkodę – w tym przypadku np. innego uczestnika oraz przejechać przez nierówności np. tory tramwajowe przechodzące przez jezdnię. Z pewnością część osób jeżdżących w Nightskatingu będzie miała odmienną opinię i uważa, że najlepiej sprawdzą się rolki do jazdy szybkiej, ponieważ najłatwiej jest w nich pokonać dłuższy dystans lub rolki fintessowe, ponieważ są najwygodniejsze. Więcej na temat wyboru odpowiednich rolek można przeczytać w artykule - Jak wybrać rolki?

Rollerblade RB 80 PRO

Rolki Rollerblade RB 80 PRO

Oprócz rolek, niezbędnym dla naszego bezpieczeństwa jest kask na rolki, który w przypadku niektórych przejazdów jest obowiązkowy. Nightskating Warszawa dla osób poniżej 16 roku życia wymaga kasku jako warunek uczestnictwa w przejeździe. Przydatne mogą okazać się również ochraniacze na rolki – nadgarstki, łokcie i kolana oraz odblaski.

Nightskating zdjęcia

Nighskating to wydarzenie, które fascynuje wiele osób, również samych uczestników. Jest to nietypowe, że nagle, pewnego dnia w nocy na ulicę wychodzi kilka tysięcy osób i jadą razem na rolkach. Z tych względów zdjęcia oraz filmy podczas Nighskatingu wykonywane są nie tylko przez organizatorów, ale również uczestników, a nawet przechodniów, często również przez niezwiązanych z NSem dziennikarzy. Po każdym Nighskatingu można znaleźć masę zdjęć w różnego typu źródłach, oprócz oficjalnych stron wydarzenia, w mediach, w mediach społecznościowych, szukając m.in. po hasztagach nighskating.

liczba rolkarzy na nightskating

Liczba rolkarzy na Nightskating Warszawa

Organizatorzy Nightskating

Nightskating Warszawa służby porządkowe

Organizatorami Nightskatingów są najczęściej organizacje non-profit, które potrzebują środków lub wsparcia innych osób i podmiotów, aby umożliwić odbywanie się przejazdów, a nie w celu osiągnięcia zysków. Zabezpieczeniem Nightskating Warszawa zajmują się nie tylko służby mundurowe, ale również Nightskating Team. Jest to grono miłośników rolkarstwa, którzy bezinteresownie pomagają w organizacji Nightskating Warszawa. Na bieżąco zabezpieczają trasę przejazdu przed samochodami i innymi pojazdami, oraz ewentualnym wejściem pieszych. Aby dołączyć do NS Team trzeba mieć ukończone 18 lat i przejść rekrutację, która sprawdza przede wszystkim umiejętności jazdy na rolkach.

SkiTenis Nightskating Team

SkiTenis w roli Nightskating Team

Najważniejsze zasady Nightskatingu – Lewa wolna!

Obowiązkiem każdego uczestnika Nightskatingu jest zapoznanie się oraz przestrzeganie regulaminu przejazdu. Jest jednak kilka szczególnie istotnych zasad, o których nie wolno zapominać. Jeżeli chodzi o Nightskating Warszawa jest to pozostawienie lewej strony jezdni wolnej – min. 0,5m. Po co?

ratownik medyczny na rolkach

Ratownik medyczny na rolkach jadący lewą stroną

Trasa przejazdu jest zabezpieczana na bieżąco, po to, aby nie blokować ruchu na jej całej długości. NS Team wraz z innymi służbami porządkowymi zabezpiecza trasę rozpoczynając od samego początku peletonu rolkarzy. Zabezpieczają ulice dojazdowe do trasy oraz przejścia dla pieszych i czekają aż do samego końca peletonu. Następnie NS Team ze służbami porządkowymi muszą jak najszybciej wrócić na sam początek peletonu, aby ponownie zabezpieczyć kolejne ulice. Ten powrót NS Teamowi umożliwia właśnie pół metra miejsca pozostawionego po lewej stronie. W przypadku, gdy NS Team nie wróci na czas wszyscy rolkarze muszą się zatrzymać i czekać na powrót służb zabezpieczających przejazd. Lewym pasem również posługują się służby medyczne, które interweniują w przypadku wypadku. Tak więc pamiętajcie podczas Nightskating Warszawa – lewa zawsze wolna!

nightskating team

Nightskating Team

Ciekawostki o Nightskatnig

Podczas każdego Nightskating Warszawa podawana jest liczba uczestników z dokładnością do jednego, przy liczbie kilku tysięcy – Jak to możliwe? Czy rzeczywiście ktoś liczy uczestników Nightskating? Tak! Dwie osoby Nightskating Team co przejazd liczą uczestników, mamy na to sprawdzony sposób: Jedna osoba liczy przejeżdżające na rolkach osoby do 10 i klepie drugą w ramię, która wielokrotności dziesięciu zlicza na liczniku. Ten sposób jest bardzo dokładny, więc podawany co przejazd wynik jest naprawdę wiarygodny. Zliczanie rolkarzy trwa tyle co mijanie przez nich wszystkich jednego punktu przejazdu – czyli ok. 15min.

W 2014 roku Nightskating Warszawa pobił rekord Guinessa, jeżeli chodzi o peleton z największą liczbą rolkarzy – było ich wtedy 4013 i ciągnęli się przez długość ok. 1 km. Niezgłoszony do Guinessa rekord Nightskating Warszawa jest bliski dziesięciu tysiącom rolkarzy i wynosi aż 7303 uczestników!

Nie ma ograniczeń wiekowych jeżeli chodzi o uczestnictwo w Nightskating Warszawa, w wydarzeniu mogą wziąć udział nawet najmłodsze dzieci. Wózek, które je przewozi musi być jednak sportowy, wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, hamulec ręczny, a dziecko w środku musi być oczywiście przypięte i używać kasku. Dobrą praktyką w takim przypadku jest również trzymanie się końca peletonu i oczywiście prawej strony. Większe dzieci poniżej 16 roku życia podczas imprezy muszą być natomiast pod nadzorem opiekuna.

W 2016 roku jednym z uczestników Nightskating Warszawa był Greg Mirzoyan – jeden z najbardziej znanych rolkarzy na świecie, legenda freeskatingu, prorider oraz współtwórca niektórych rolek Rollerblade freeride. W Polsce najbardziej znany z filmu w kopalni soli w Wieliczce, której tunelami jeździł na rolkach Rollerblade Metroblade GM. Greg Mirzoyan odwiedził NS w ramach GMDIARIES SUMMER TOUR 2016, fragment można obejrzeć na YouTube.

Jeżeli wiesz gdzie jeszcze odbywają się Nightskatingi i na kiedy są planowane, koniecznie pozostaw wiadomość w komentarzu! Jeżeli nie zgadzasz się z czymś co napisaliśmy lub znalazłeś błąd również będziemy wdzięczni za pozostawienie komentarza z doprecyzowaniem.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments