Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień powyżej 300zł!
Piłka ręczna zasady
   12/08/2018 00:00:00     Piłka ręczna    0 Comments
Piłka ręczna zasady

Piłka ręczna  - zasady

Dlaczego piłkę ręczną nazywamy szczypiorniakiem?

Piłka ręczna potocznie jest nazywana szczypiorniakiem, natomiast piłkarze ręczni szczypiornistami, ponieważ w Polsce została zapoczątkowana we wsi Szczypiorno w 1967 roku. To dyscyplina, która polega na zdobywaniu bramek za pomocą piłki zagrywanej ręcznie. Pierwsze wzmianki o piłce ręcznej pochodzą ze starożytnego Rzymu i Grecji. To dyscyplina olimpijska, która zadebiutowała w 1936 roku, natomiast na stałe została dołączona do Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku. Coraz bardziej popularna w Polsce. Rozgrywana na Mistrzostwach Świata i Europy.

Szczypiorniści podczas gry

Szczypiorniści podczas gry w piłkę ręczną

Podstawowe zasady gry w piłkę ręczną

Zawodnik może poruszać się po boisku z piłką kozłując ją. Zakazane jest trzymanie piłki przez dłużej niż 3 sekundy podczas przemieszczania się. Jedyną osobą zwolnioną z tej zasady jest bramkarz, który przebywa w swoim polu. Piłkarzom ręcznym nie wolno wykonać więcej niż 3 kroków bez kozłowania piłki. Przekroczenie limitu nazwane jest błędem kroków.

W grze biorą udział dwie drużyny po dwunastu zawodników. Na parkiecie w jednym momencie może przebywać maksymalnie siedmiu graczy z jednej drużyny — reszta to gracze rezerwowi. Podczas meczu można dokonywać nieograniczonej ilości zmian w każdym momencie spotkania. Zmian tych można dokonywać tylko w specjalnej strefie, która zlokalizowana jest obok stolika sędziów. Każda drużyna ma wyznaczoną swoją strefę zmian. Podczas dokonywania zmiany należy zwrócić uwagę, czy zawodnik który ma zejść z boiska już je opuścił. W przypadku, gdy zawodnik wchodzący, wejdzie na boisko przed zejściem tego, którego zmienia - otrzyma dwuminutową karę. Czasem boisko opuszcza bramkarz. Na jego miejsce może wejść zawodnik z pola pod warunkiem, że posiada specjalny znacznik. To tzw. "lotny bramkarz".

Mecz to dwie połowy po trzydzieści minut. Połowy dzieli dziesięciominutowa przerwa. Cel gry to zdobycie większej ilości bramek niż przeciwna drużyna. Gol to moment, w którym piłka przekroczy całym swoim obwodem linię bramki. Po zdobytej bramce drużyna przeciwna wznawia grę.

Nad przebiegiem meczu czuwa dwóch arbitrów, którzy prowadzą mecz, rozstrzygają spory oraz orzekają o popełnionych faulach. Znajdują się oni na boisku. Grze przygląda się też dwóch sędziów, którzy siedzą przy stoliku.

boisko do piłki ręcznej

Buty Mizuno Wave Stealth na boisku do piłki ręcznej

Wymiary boiska do gry to 40 na 20 metrów. 6 metrów od linii końcowej znajduje się pole bramkowe, które jest zaznaczone półokręgiem. Linia rzutu karnego zaznaczona jest na 7 metrze od linii bramkowej. Bramka mierzy 3 metry szerokości i 2 metry wysokości. Znajduje się w niej tylko jeden bramkarz. Może on opuścić pole bramkowe i obowiązują go wtedy takie same zasady, jak pozostałych graczy. Gracze mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała, oprócz podudzia i stóp. Nie mogą także kopać piłki obuwiem do piłki ręcznej. W grze wyróżnia się siedem pozycji: bramkarz, rozgrywający (lewy, prawy i środkowy), obrotowy i skrzydłowy (lewy i prawy).


Rzut w piłce ręcznej

Rzut karny i rzut wolny w piłce ręcznej

Jedną z kar przewidzianych w regulaminie piłki ręcznej jest rzut karny. Może być wyznaczony za: nieprawidłową interwencję zawodnika, wejście z piłką we własne pole bramkowe lub umyślne przeszkadzanie zawodnikowi, który wykonuje rzut na bramkę. Wykonuje się go z linii siódmego metra. Gracz nie może przekroczyć linii i musi wykonać rzut w ciągu 3 sekund. W momencie, gdy piłka trafi do bramki, sędzia uznaje gol. Jeśli piłka odbije się od bramkarza, poprzeczki lub słupka zawodnik może ją zabrać i wykonać rzut ponownie.

W przypadku, gdy gracz rzuca piłką do bramki i przekroczy linię pola bramkowego arbiter dyktuje rzut wolny dla drużyny przeciwnej. Rzuty wolne sędziowie mogą wyznaczyć za: nieprawidłową zmianę zawodników, błędy techniczne, nieodpowiednie zachowanie podczas gry. Gdy zawodnik wykonuje rzut do bramki musi uważać, aby nie przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki. Gdy przekroczy linię wyznaczany jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej. W momencie gdy obrońca znajdzie się we własnym polu bramkowym w czasie obrony - dyktowany jest rzut karny.

Inną karą, która jest stosowana to wykluczenie, czyli dwie minuty spędzone poza boiskiem. Przyznawana jest za niesportowe zachowanie w trakcie gry lub faul innego zawodnika. Każdy gracz może otrzymać maksymalnie dwie, tego rodzaju kary, trzecia skutkuje wykluczeniem z gry i czerwoną kartką.


William Accambray podczas treningu

Dogrywka w piłce ręcznej

Na wielkich imprezach piłki ręcznej możemy się spotkać z dogrywką. Mistrzostwa Świata, Europy lub turnieje wymagają wyłonienia zwycięzcy. W takim przypadku wyznaczana jest dogrywka. Składa się ona z dwóch części i każda z nich trwa po 5 minut. W przypadku, gdy dogrywka nie wyłoni zwycięzcy, odbywa się konkurs rzutów karnych. Przewiduje się po pięć rzutów dla każdej drużyny. Jeśli w dogrywce z rzutów karnych nie został wyznaczony zwycięzca postępuje się zgodnie z regulaminem rozgrywek. Rozgrywki ligowe dopuszczają możliwość zakończenia gry remisem.


Gasper Marguc w butach Mizuno Wave Mirage

Strój do piłki ręcznej

Na każdej koszulce muszą znajdować się numery zawodników. Jeden numer może być przypisany tylko do jednego gracza. Strój bramkarza musi różnić się od strojów reszty drużyny. Stroje powinny być wykonane z lekkiego, oddychającego i wytrzymałego materiału. W oficjalnych przepisach gry w piłkę ręczną, nie ma konkretnych wytycznych, co do obuwia. Jest jedynie wymóg obuwia sportowego. Mimo to szczypiorniści grający na najwyższym poziomie używają jedynie specjalistycznych butów do piłki ręcznej. Więcej o doborze butów do piłki ręcznej można przeczytać w artykule: Jakie buty do piłki ręcznej? Gracze piłki ręcznej nie mogą również mieć na sobie żadnych przedmiotów, które mogą zostać uznane za niebezpieczne. Przed meczem zostawiają w szatni pierścionki, zegarki, wisiorki, kolczyki. Kobiety ponadto związują włosy.

Szczegółowe przepisy gry w piłkę ręczną znajdują się na stronie Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments