Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień powyżej 300zł!
Jaka wielkość kółek do rolek Rollerblade?
   10/21/2017 00:00:00     Rolkarstwo    0 Comments
Jaka wielkość kółek do rolek Rollerblade?

Jaka wielkość kółek do rolek?

Wybór kółek to jeden z najważniejszych aspektów podczas zakupu rolek. Ich rodzaj decyduje o płynności i szybkości, z jaką się poruszamy. Dodatkowo, istotna jest ich jakość i twardość, ponieważ kółka to elementy najczęściej zużywające się w rolkach.

rolki Rollerblade Twister 80Rolki Rollerblade Twister 80 męskie pomarańczowe 2017

Klasyczne rolki posiadają cztery kółka ustawione w prostej linii. Wykonane są zazwyczaj z poliuretanu lub uretanu, ich wielkości to zakres od 47mm do 110mm. Ważnym parametrem jest twardość kółek do rolek oznaczona literą A.

Płoza Rollerblade 3WD UrbanRollerblade 3WD Urban Pack (1PR) płoza czarna 2017

Nowością na rynku są rolki wyposażone jedynie w 3, ale duże kółka – gwarantują niezwykle szybką jazdę i lepszą zwrotność. Modele te określane są mianem 3WD. Występują one zarówno w rolkach typu urban, gdzie ich średnica to 110mm oraz rolkach do jazdy szybkiej, w których wielkość to 125mm.

Wielkość kółek ma wpływ na szybkość rolek. Większe kółka pozwalają rozwijać większe prędkości, jednak ciężej je rozpędzić. Rolki mają ograniczenia co do maksymalnej wielkości kółek – informacja na ten temat umieszczana jest na ich płozie.

Rolki Rollerblade Tempest 125 3WDRolki Rollerblade Tempest 125 3WD czarne 2017

Wytrzymałość kółek zależy od ich twardości oraz użytego do jej produkcji materiału. Wyższy współczynnik twardości pozwala na mniejszą ścieralność, jak również odpowiada za podwyższoną wytrzymałość kółek. Dodatkowo, ma również wpływ na rozwijanie większych prędkości. Minusem jest natomiast gorsza przyczepność oraz mniejsze tłumienie drgań podczas jazdy.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru kółek do rolek?

Podczas wyboru kółek do rolek należy zastanowić się nad ich jakością. Warto też dostosować je do naszego stylu jazdy.

Wielkość kółek do rolek

Rozmiar kółek uzależniony jest od stylu jazdy. Kółka małe od 47 mm do 70 mm pozwalają na wysokie przyśpieszenie, jednak ciężko jest w nich utrzymać i osiągnąć dużą prędkość, są również bardzo zwrotne. Z tych względów przeznaczone są do agresywnego stylu jazdy, w którym liczy się wykonywanie błyskawicznych zwrotów oraz możliwość szybkiego manewrowania.

Kółka do rolek Rollerblade Hydrogene 100/85AKółka do rolek Rollerblade Unic Hydrogen 100/85A NT

Duże kółka powyżej 90mm przeznaczone są do szybkiej jazdy. Ich zwrotność oraz przyśpieszenie jest gorsze od małych kółek. Stabilność jest również utrudniona. Pozwalają one jednak osiągnąć i utrzymać dużą prędkość. Kółka te przeznaczone są do jazdy szybkiej - pokonywania dużych dystansów w jak najkrótszym czasie na równych i pozbawionych ostrych zakrętów trasach.

Kółka do rolek Rollerblade urban 80/80A

Rollerblade kółka Urban 80/80A +SG7

Średnie kółka w przedziale od 70mm do 84 mm są optymalnym rozwiązaniem dla osób początkujących i jeżdżących rekreacyjnie, które cenią sobie standardową przyczepność, zwrotność oraz nie zależy im na osiąganiu dużych prędkości.
Przez swoje właściwości tej wielkości kółka wykorzystywane są również w rolkach typu urban, których szyny są dodatkowo krótkie, żeby zapewnić rolkom jeszcze wyższą zwrotność.

Twardość kółek do rolek

Twardość kółek jest kolejną istotną cechą wpływającą na jakość jazdy. Koła dzielimy na twarde i miękkie.

Miękkie kółka od 74A do 82A są wolniejsze, ponieważ stawiają większy opór, jednak zapewniają większy komfort pochłaniając drgania podczas jazdy. Minusem jest ich niska trwałość.

Twarde kółka od 84A do 101A pozwalają rozwijać większe prędkości, jednak kosztem gorszej przyczepności. Nie amortyzują tak dobrze drgań, ale są wytrzymalsze i mogą wystarczyć na dłuższy czas.

Dla dzieci, które zaczynają jeździć na rolkach zalecane są kółka bardziej miękkie.

Najbardziej optymalna twardość kółek w rolkach dla dorosłych to 85A w rolkach typu urban i do jazdy szybkiej oraz 84A w rolkach fitnessowych. Taka mieszanka poliuretanu pozwala na zachowanie równowagi między absorbowaniem drgań przez kółka oraz minimalizacją tarcia.

Profil

Profil i odbicie kółek rolek to ważna cecha wpływająca na styl jazdy. Parametry te odpowiadają za zwrotność, szybkość i stopień przyczepności rolek.

Płaski profil przeznaczony jest do jazdy agresywnej, przy której niezwykle ważna jest przyczepność, szczególnie podczas lądowania po skoku.

Ścięty (ostry) profil gwarantuje osiąganie dużych prędkości i przeznaczony jest do jazdy szybkiej.

Okrągły profil kółek wpływa na ich zwrotność i dedykowany jest rolkom do hokeja lub jazdy freestyle.

Kółka do rolek Rollerblade Hydrogene 110/ 100 85A

Rollerblade łączy profile kółek, aby stworzyć najbardziej optymalne rozwiązania dla danego typu rolek. Z tego względu zdecydowana większość kółek ma kształt elipsy, który zapewnia najlepsze osiągi dla danego typu rolek.

Łożyska

Łożyska wpływają na płynność i szybkość kręcenia się kółek w rolkach. Wyróżnia się przede wszystkim łożyska ABEC, ILQ i SG.

Łożyska ABEC określane są wraz z numerem 5, 7, 9 – im wyższy numer, tym szybsze obracanie się kółek oraz mniejsze stawianie oporu. Sprawiają płynną i gładką jazdę.

Łożyska ILQ produkowane są przez firmę Twincam. W porównaniu do modeli ABEC mają 6, a nie 7 kulek, co odpowiada za jeszcze mniejsze opory i szybszą jazdę.

Łożyska do rolek Rollerblade ILQ-7 PLUS

Łożyska do rolek Rollerblade ILQ-7 Plus

Najnowszym rozwiązaniem są natomiast łożyska SG, w których zastosowano specjalny żel silikonowy, który zapobiega dostawaniu się zanieczyszczeń i wody do ich wnętrza. Łożyska są również lekkie i wytrzymałe, zapewniają mniejsze opory toczenia i szybszą jazdę na rolkach.

Łożyska do rolek Rollerblade SG9Rollerblade Łożyska SG9

Warto pamiętać również o konserwacji łożysk, aby służyły nam długo. Podczas jazdy osiadają na nich drobinki kurzu oraz piasku, które należy regularnie usuwać, aby nie zatrzeć łożyska. Smarowanie specjalną oliwą lub preparatem wydłuży ich żywotność.

Jak widać, wybór odpowiednich kół do rolek nie jest sprawą prostą, jednak ma zasadniczy wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Warto zatem przed zakupem zwrócić się o pomoc do fachowców, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą takie rozwiązania, które najlepiej spełnią nasze potrzeby.

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments