Darmowa dostawa dla wszystkich zamówień powyżej 300zł!
Co to jest Inline Alpine?
   07/06/2017 00:00:00     Rolkarstwo    0 Comments
Co to jest Inline Alpine?

Inline Alpine

Inline Alpine nazywany również Wrotkarstwem Alpejskim to jazda slalomowa lub gigantowa na rolkach między tyczkami. Do jej uprawiania wykorzystywane są również kijki i kaski narciarskie z ochraniaczami. Dyscyplina, poza użyciem rolek, bardzo przypomina slalom narciarski. Nie ma w tym nic dziwnego - jednym z celów nowego sportu jest możliwość trenowania przez narciarzy również latem, dlatego zawodnicy biorący udział w zawodach Inline Alpine to w zdecydowanej większości narciarze.

Inline Alpine

Slalom Inline Alpine

Slalom Inline Alpine stawia się na gładkich powierzchniach, o nachyleniu od 6% do 12%. Aby przyśpieszyć start często korzysta się z rampy o wysokości od 60cm do 2m. Tyczki wykonane są z elastycznego materiału i przymocowane do ciężkich, ważących 15kg podstawek aby zminimalizować ich przemieszczanie się podczas zbijania tyczek przez rolkarzy. Slalom Wrotkarstwa Alpejskiego najczęściej ma od 30 do 40 tyczek i mierzy od 150 do 250m.

Puchar Świata w Inline Alpine

Zasady Inline Alpine

Zwycięża zawodnik, który jak najszybciej, poprawnie pokona przejazd. We wrotkarstwie alpejskim liczy się pierwsza część, która pokona linię mety. Z tego względu zaawansowani rolkarze tuż przed metą wystawiają nogę mocno w przód. Manewr ten wymaga wysokich umiejętności, ponieważ prędkości na końcu przejazdu wynoszą często ponad 50 km/h!

Inline Alpine w Warszawie

Początki Wrotkarstwa Alpejskiego

Wrotkarstwo Alpejskie jest dosyć nowym sportem, którego początki powstania miały miejsce w 1999 roku w Szwajcarii. Już w maju 2000 roku miały miejsce pierwsze zawody Swiss Street Slalom Inline Cup. W Polsce początki Inline Alpine sięgają 2001 roku, jednak w ostatnich latach sport ten dynamicznie się rozwija.

Inline Alpine Agrykola

Puchar Świata w Inline Alpine

W dniu 11 czerwca 2017 roku w Polsce odbyły się zawody Pucharu Świata w Inline Alpine. Wydarzenie miało miejsce w Warszawie na Agrykoli. Slalom liczył aż 54 tyczki i mierzył 450m, co czyni go najdłuższym w historii Pucharu Świata w Inline Alpine. Ze względu na dosyć niskie nachylenie bo ok. 6 – 7% do startu wykorzystano dużą rampę o wysokości ponad 2m. Co zapewniało rolkarzom wysoką prędkość już na samym początku!

Inline Alpine Polska

Puchar Świata Inline Alpine w Polsce

Puchar Swiata w Inline Alpine zebrał wielu kibiców i widzów, zarówno tych, którzy przyszli specjalnie ze względu na wydarzenie, jak i przypadkowych przechodniów. Niecodziennie w słoneczne południe widzi się ludzi z kijkami narciarskimi, którzy jeżdżą między tyczkami na rolkach. Wrotkarstwo Alpejskie zwraca na siebie uwagę. Zawodnicy wyposażeni są w liczne ochraniacze całego ciała, kaski, często typu fullface oraz specjalistyczny sprzęt wrotkarski.

inline alpine puchar swiata

Rolki Rollerblade do Inline Alpine

Do Inline Alpine najlepiej nadają się rolki z serii Rollerblade Tempest zarówno z 4 kółkami o średnicy od 90 do 110mm jak i 3 dużymi kółkami 3WD o średnicy 125mm.

Rolki Rollerblade Tempest 125 3WDRolki Rollerblade Tempest 125 3WD czarne 2017

Mogłoby się wydawać, że lepiej sprawdziłyby się w tej dyscyplinie rolki typu urban np. takie jak Rollerblade Twister, które są bardziej zwrotne od rolek do jazdy szybkiej. Jednak rolki do jazdy miejskiej przy takich tak wysokich prędkościach zbyt szybko wpadałyby w poślizg m.in. przez to, że mają krótszą płozę i mniejsze kółka. Przy szybkości powyżej 40 km/h rolki Rollerblade Tempest zapewniają wyższą kontrolę skrętu i są mniej podatne na wchodzenie w poślizg, dlatego wykorzystuje je większość zawodników Inline Alpine.

Rolki Rollerblade Maxxum 90Rolki Rollerblade Maxxum 90 zielone 2017

Dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z wrotkarstwem alpejskim i na początku będą pokonywały slalom wolniej, polecane są również rolki serii Maxxum, jednak o kółkach nie mniejszych niż 90mm. Jeżeli na rolkach nie czujemy się za pewnie warto jeździć z zamocowanym hamulcem. Hamulca w rolkach podczas Inline Alpine używa nawet część zawodników!

Udział SkiTenis w Inline Alpine

Cieszymy się, że wraz z firmą Rollerblade i Nordica mogliśmy uczestniczyć w Pucharze Świata w Inline Apline i wspierać wszystkich zawodników! Na naszym stoisku obsługiwaliśmy przede wszystkim zawodników Inline Alpine. Służyliśmy profesjonalnym doradztwem w doborze odpowiednich rolek oraz komponentów. Niektórzy zawodnicy skorzystali również z naszego serwisu pomiędzy przejazdami. Nie zabrakło również amatorów rolek, których uwagę przyciągały przede wszystkim topowe rolki takie jak Rollerblade Tempest 125 3WD, Metroblade GM czy Powerblade GTM. Wszystkim osobom, które odwiedziły nas na stoisku bardzo dziękujemy!

Share This Post :

Comments

Log in or register to post comments