Zmierzenie stopy i określenie swojego rozmiaru
Na samym początku dobierania rozmiaru butów narciarskich musimy poprawnie wymierzyć stopę. Rozmiar stopy to odcinek łączący najdalej wysunięty palec stopy z najdalej wysuniętym punktem na pięcie.
Nie posiadając specjalnej miarki do stopy, najłatwiej jest ją wymierzyć kładąc kartkę papieru na ziemi bezpośrednio przy ścianie. Następnie ustawiając się plecami do ściany stajemy stopą na kartce, cofając stopę tak, aby dotykała piętą ściany. Przy najbardziej oddalonym od ściany końcu palca zaznaczamy punkt. Długość odcinka łączącego zaznaczony punkt i koniec kartki papieru to długość naszej stopy.
Producenci najczęściej podają rozmiar butów w jednostkach oznaczonych EU, np. rozmiar 24,5 cm to EU38,5. Dokładne rozmiary można sprawdzić w tabeli rozmiarów odpowiednich producentów butów narciarskich.
Jeżeli rozmiar naszej stopy nie jest dokładnie taki sam jak rozmiar butów narciarskich, tzn. różni się od niego o kilka milimetrów wybieramy najbliższy, wyższy rozmiar butów. Np. jeżeli mamy rozmiar stopy 28,2 cm wybieramy rozmiar EU44 (28,5 cm).
Poprawna przymiarka butów narciarskich
Przed rozpoczęciem przymiarki butów narciarskich należy ubrać przylegające skarpetki sportowe, najlepiej narciarskie i przyjąć pozycję siedzącą.
Aby poprawnie przymierzyć but narciarski na samym początku należy całkowicie odpiąć wszystkie jego klamry i rzepy. Następnie trzeba sprawdzić, czy wewnątrz nie znajduje się papier lub inny materiał wypełniający but podczas leżenia na półce.
Nogę do buta wpychamy odciągając jego język na zewnątrz i w dół oraz skorupę do zewnątrz. Jak już założyliśmy but na nogę należy sprawdzić, czy jego język jest prawidłowo umiejscowiony. Boczne części buta wewnętrznego powinny nachodzić na język. Przed rozpoczęciem zapinania klamer buta oraz rzepu warto oprzeć nogę mocno na pięcie, tak aby cofnęła się ona maksymalnie do tyłu buta. W tej pozycji najlepiej jest również zapinać but narciarski, zaczynając od dolnej klamry aż do paska na rzep. Klamry zapinamy z wyczuciem, tak aby poczuć delikatny ucisk.
Dopiero po zapięciu wszystkich klamer oraz paska na rzep możemy wstać. Należy przybrać pozycję „narciarską” – ugiąć nogi w kolanach lekko opierając piszczele o języki butów narciarskich. Będąc w tej pozycji, jeżeli rozmiar butów jest odpowiednio dobrany powinniśmy móc trochę ruszać palcami. Palce stopy powinny być umiejscowione zaraz przy końcu butów lub nawet delikatnie dotykać jego końców. Bardzo ważne jest, aby nasza pięta podczas napierania na języki nie podnosiła się, „nie wychodziła” z butów. Jeżeli tak się dzieje buty nie są dla nas odpowiednie.
Najczęstsze błędy w wyborze rozmiaru butów narciarskich
Najczęstszym błędem popełnianym podczas przymiarki butów narciarskich jest określanie ich rozmiaru przed odpowiednim zapięciem butów narciarskich. Niedopięte buty narciarskie, szczególnie gdy stoimy, niemalże zawsze będą wydawały się zbyt małe. Specjaliści szacują, że przez ten błąd ponad połowa narciarzy jeździ w zbyt dużych butach narciarskich.
Częstym błędem jest również sugerowanie się rozmiarem swojego codziennego obuwia, które z rozmiarem butów narciarskich może nie mieć nic wspólnego.
Co zrobić jak wybrałem zły rozmiar butów narciarskich?
W przypadku zbyt małego rozmiaru butów narciarskich mamy całkiem sporo możliwości. Zbyt małe buty narciarskie można odbarczyć. Polega to na podgrzaniu i wypchaniu butów narciarskich.
Frezowanie polega natomiast na zdzieraniu wewnętrznej warstwy skorupy buta narciarskiego powiększając go.
W przypadku zbyt małego rozmiaru butów narciarskich czasami może pomóc również wygrzanie buta wewnętrznego. Taki proces jest możliwy jedynie w przypadku termoformowanych butów wewnętrznych.
Powyższe rozwiązania stosuje się przede wszystkim w przypadku punktowych ucisków buta narciarskiego na stopę np. w okolicach kostki.
W przypadku zbyt dużych butów narciarskich rozwiązań jest znacznie mniej. Czasami może pomóc użycie specjalnej, grubszej wkładki zamiast standardowej.